Železnice by bolo lepšie sprivatizovať, pán premiér!

Autor: Tomáš Meravý | 28.10.2014 o 9:15 | (upravené 29.10.2014 o 14:42) Karma článku: 11,49 | Prečítané:  3321x

Robertovi Ficovi sa podaril marketingový kúsok. Cestovné na vlaky zadarmo pre študentov a dôchodcov je relatívne lacným gestom, ktorým premiér umne zakrýva svoje početné zlyhania. Cesta k zlacneniu a skvalitneniu železničnej dopravy však týmto smerom nevedie. Kým budú železnice vlastnené štátom a riadené štátnymi manažérmi, dovtedy sa budeme voziť na starých a špinavých vlakoch, dovtedy bude úroveň služieb biedna, dovtedy bude treba železnice dotovať stovkami miliónov eur ročne. Železnice treba sprivatizovať. A najlepšie rovno cez burzu.

Najlepšie železnice na svete sú privátne

Japonsko sprivatizovalo železnice pred 20 rokmi. Znie to možno neuveriteľne, ale krajina, ktorá je známa rýchlovlakmi Šinkanzen, dnes nemá štátne železnice. Všetka vlaková doprava v Japonsku je privátna. Japonská vláda v roku 1987 rozhodla, že štátny podnik Japan National Railways rozdelí a sprivatizuje. Dôvodom pre tento krok boli prehlbujúce sa straty podniku, ktorý v dôsledku rozvoja automobilovej, leteckej a námornej prepravy čelil čoraz väčšej privátnej konkurencii.

Japonské štátne železnice JNR nevedeli reagovať na pokles počtu cestujúcich celé tri desaťročia. Podiel železníc na osobnej preprave v Japonsku klesol z 55% v roku 1955 na 23% v roku 1985. V podniku bola obrovská, asi 50-percentná prezamestnanosť. Železnice nevedeli zhodnocovať svoj nehnuteľný majetok, hromadili stámiliardové dlhy, štátni manažéri neboli motivovaní zvyšovať výnosy a znižovať náklady. Podniku vládli odbory. Kým v súkromných železničných spoločnostiach, ktoré v Japonsku tradične existovali aj pred privatizáciou, tvorili osobné náklady 40% celkových nákladov, v štátnej to bolo až 78%.

Nie vždy sa musí privatizácia štátneho podniku vydariť, no privatizácia železníc v Japonsku je na celom svete považovaná za príklad úspešnej privatizácie. Počet cestujúcich začal v 90. rokoch opäť rásť. To môže byť samozrejme spôsobené rôznymi inými faktormi. Kľúčové však je, že železnice prestali vytvárať obrovské dlhy a zbavili sa nadbytočnej pracovnej sily. Zo 410-tisíc zamestnancov zostala iba približne polovica, vláde sa však vďaka vysokému ekonomickému rastu podarilo drvivej väčšine odídených nájsť nové pracovné miesto. Vďaka zníženiu nákladov a vyššej vyťaženosti vlakov sa po privatizácii podarilo zastaviť zdražovanie cestovných lístkov.

Samotný proces privatizácie bol náročný a trval celé desaťročie, Japonci k nemu ale pristúpili veľmi zodpovedne. Štátna spoločnosť JNR bola rozdelená do šiestich menších regionálnych spoločností podľa ziskovosti tratí. Tri spoločnosti na najväčšom ostrove Honšú sú ziskové a jazdia bez dotácií. Tri menšie spoločnosti na ostrovoch Kjúšú, Šikoku a Hokkaidó jazdia s dotáciami. Spoločnosti boli pred predajom oddlžené, zvolenou m etódou privatizácie JNR  bol postupný predaj akcií na burze. Vlastníkmi japonských železníc sú dnes rôzni investori na kapitálovom trhu - banky, poisťovne, penzijné fondy, atď. Žiaden z investorov nevlastní viac ako niekoľko percent akcií spoločnosti. Japonské železnice sú dnes považované za najlepšie na svete. V tomto roku je naplánovaný začiatok výstavby magnetického vlaku na trati Tokyo-Osaka, ktorý by mal dosiahnuť maximálnu rýchlosť 505 km/h.

Meanwhile in Slovakia...

Už čoskoro budú môcť u nás študenti a dôchodcovia cestovať vlakom zadarmo. Železničná doprava na Slovensku tým však nebude ani o cent lacnejšia. Železnice sú totiž dotované z peňazí daňových poplatníkov. Minulý rok poskytol štát dotáciu ŽSSK (dopravca) vo výške 198 miliónov eur a ŽSR (infraštruktúra) vo výške 260 miliónov eur. Iba pre porovnanie, bez týchto dotácií by sme mohli znížiť daň z príjmu alebo DPH o 2%. Naše železnice pritom čelia podobným problémom ako tie japonské pred privatizáciou - dlhodobo klesajúci podiel na osobnej doprave, narastajúca konkurencia od súkromných prepravcov a iných foriem dopravy, nulová motivácia pre manažment, vysoké náklady, prezamestnanosť (pomer počtu zamestnancov železníc k populácii krajiny je na Slovensku ešte vyšší ako v Japonsku pred privatizáciou). Ale najmä všeobecná nespokojnosť s kvalitou služieb.

Nevidím dôvod, prečo by podnik, ktorý funguje v konkurenčnom prostredí, mal byť vlastnený štátom. Domnievam sa, že privatizácia železníc by nám mohla priniesť nielen lepšie služby, ale aj nižšie nároky na verejné financie a predovšetkým menej korupcie. Štátne železnice sú u nás riadené rovnako neefektívne ako ktorýkoľvek iný štátny podnik. To znamená, že ich riadia politicky dosadení manažéri, ktorých hlavná motivácia nespočíva v uspokojovaní potrieb zákazníkov, ale v uspokojovaní potrieb straníckych sponzorov. Čo je podľa mňa dôvod, prečo Smer zastavil privatizáciu nákladného železničného prepravcu ŽSSK Cargo. Je verejným tajomstvom, že k sponzorom strany Smer patrí istý Vladimír Poór, ktorý zhodou okolností vlastní Železničné opravovne a strojárne. ŽOS poskytujú servis štátnym železniciam a úplnou náhodou sú jedinou spoločnosťou v portfóliu Vladimíra Poóra, ktorá je dlhodobo zisková. Ako by sa darilo ŽOS, keby nerobili biznis so štátnou firmou, ale so súkromnou?

Aj v burze sedí politický nominant

Tak ako v Japonsku, aj na Slovensku by preferovanou metódou privatizácie mal byť postupný predaj akcií cez burzu. Takáto forma privatizácie by zaručila účasť globálnych investorov a navyše by mohla konečne oživiť zaspatú bratislavskú burzu. Slovensko je poslednou krajinou široko-ďaleko, ktorá nemá normálne fungujúcu burzu cenných papierov. Bohužiaľ, aj burzu u nás vlastní štát. Pekným príkladom, ako to tam funguje, je nedávna aféra riaditeľa burzy. Tým bol až donedávna bývalý minister životného prostredia a člen strany Smer-SD Jozef Medveď. Vláda ho odvolala potom, ako bolo zistené, že ako šéf burzy uzatváral zmluvy so svojou vlastnou firmou.

Takže pán premiér, najlepšie urobíte, ak namiesto šachovania s cestovným a hľadania nového šéfa burzy tie podniky radšej predáte. Len ich prosím nepriklepnite nejakému oligarchovi.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Nezamestnaní začali útočiť na úradníkov, nechcú pracovať

Najčastejšie sa úradníci s takýmto zaobchádzaním stretávajú v regiónoch s najnižšou nezamestnanosťou.

DOMOV

Policajti si pri Bašternákovi nerozumeli. Kauzu Náš človek uzavreli

Výsledkom je, že k ovplyvňovaniu nedošlo.

EKONOMIKA

Štát asi rozšíri diaľnicu na Trnavu na osem pruhov, potrebuje stovky miliónov

Má sa začať už na budúci rok v októbri.


Už ste čítali?