Verím Radičovej, nie Gorile

Autor: Tomáš Meravý | 13.2.2012 o 9:53 | (upravené 11.3.2012 o 15:46) Karma článku: 15,62 | Prečítané:  3516x

Necelé štyri týždne pred voľbami vládne v slovenskej spoločnosti citeľné napätie. Cítim ho aj ja. Atmosféra v slovenskej politike sa nesie v znamení cynizmu, nedôvery a hnevu. Hrozí, že namiesto sviatku demokracie sa predčasné voľby stanú ventilom pre negatívne emócie alebo budú pre nízku účasť nelegitímne. V skutočnosti budú testom nás všetkých. Otestujú, čo nás Slovákov poháňa. Ukážu, či sme schopní v kritickej chvíli zo seba dostať to najlepšie, alebo či podľahneme tlaku zla, ktoré nás v týchto dňoch obklopuje. Je na nás, či svojou účasťou vo voľbách preukážeme svoju schopnosť vzájomnej dôvery, racionálneho uvažovania a kritického spracovávania informácií, alebo sa necháme zmanipulovať, vyprovokovať, odradiť.

Akcia Gorila bola zameraná na aktivity finančnej skupiny Penta, mnohí sa však veľmi selektívne tvária, akoby šlo primárne o kauzu SDKÚ-DS. Paradoxne tak na tejto kauze najviac stráca strana, ktorá za roky svojej existencie presadila najviac systémových protikorupčných zmien. Niektorých iných akoby sa netýkala. Najhorším efektom spisu Gorila však je, že vytvára u ľudí dojem o politike ako jednej totálne špinavej, zvrátenej profesii, v ktorej ide len o provízie. Politici v nej vyzerajú, ako keby celé dni nerobili nič iné, len snovali intrigy a naháňali megakšefty.

Je to však skreslený obraz. Jednotlivci, ktorí sa odvážili vstúpiť do politiky, sú rôzni. Za posledné dva roky, z ktorých väčšiu časť som strávil prácou pre nejakého politika, resp. pre štát, som mal úplne inú skúsenosť, než akú popisuje Gorila. Byť aktívny vo vysokej politike si vyžaduje veľa obetí. Je to veľmi nevďačná práca. Premiér a ministri musia zniesť vysokú záťaž a majú obrovskú zodpovednosť, ale nemajú voľný čas. Niekedy nemajú ani súkromnie a osobný život. V porovnaní s inými vrcholovými manažérmi v krajine nemajú ani obzvlášť vysoký plat. Niektorých z nich poznám. Nie sú dokonalí a robia chyby, ale verím, že sú to dobrí ľudia. O integrite ministra financií nepochybujem.

Ľudia strácajú dôveru v systém, v ktorom žijú, a nevedia, komu môžu veriť. Za posledné mesiace bolo toľko rôznych informácií a dezinformácií, že ani nevieme rozlíšiť, čo je pravda a čo nie. Na jednej strane sme schopní uveriť čomukoľvek, čo nám niekto podhodí pod nos, no zároveň neveríme nikomu a ničomu, ani evidentnej pravde. No ak si tento národ vo voľbách pod vplyom goríl a iných ľudoopov zvolí tých nesprávnych politikov, zobudí sa po 10. marci 2012 do veľmi škaredého rána. Chcem preto vyzvať osobnosti spoločenského a kultúrneho života, aby sa ujali svojej zodpovednosti a počas týchto štyroch týždňov viedli ľudí podobne, ako to robili v časoch nežnej revolúcie. Potrebujeme dôveryhodné osobnosti, ktoré pôjdu ľuďom príkladom. Je dôležité, aby sa morálne autority vyjadrovali k vážnym spoločenským problémom, obzvlášť v čase pochybností a krízy dôvery.

Neodmysliteľnou súčasťou demokracie je právo občanov zhromažďovať sa a vyjadrovať svoj názor. Protesty a demonštrácie však majú zmysel len vtedy, ak povedú k zlepšeniu statusu quo. Nepomôžu, ak budú slúžiť na vytĺkanie politického kapitálu alebo robenie neporiadku. Vďaka patrí tým, ktorí prišli protestovať s cieľom vyšetriť Gorilu a zvýšiť čistotu verejného života.

Musíme tiež rešpektovať prezumpciu neviny. Ľudia na Slovensku politikom nedôverujú, a nie celkom neoprávnene. Ale len preto, že si o politikoch všeobecne myslíme, že sú skorumpovaní a nekompetentní, nemôžeme naskočiť na každé obvinenie, ktoré voči tomu-ktorému politikovi niekto vznesie. Predstavte si, že Vás nejaký anonym obviní zo zverstiev a ľudia Vám na základe toho začnú vulgárne nadávať, poškodzovať majetok, prípadne sa začnú vyhrážať Vám alebo Vašej rodine.

Dobrým výsledkom kauzy Gorila bude, ak povedie k posilneniu tých, ktorí sa snažia o čistotu verejného života. Nenechajme si ujsť príležitosť a zvoľme tých pravých. Nevoliť nie je riešením. A nejde o to, že by som chcel strašiť Ficom. Každé voľby sú dôležité. Nebodaj sme zabudli na vlastné skúsenosti? Kde by dnes bola naša krajina, keby sme v rokoch 1998, 2002 alebo 2010 nešli voliť? Zažili sme predsa aj horšie časy. Musíme si uvedomiť, že nie politici nám vládnu, ale my občania si vládneme tým, že sa zúčastňujeme volieb. Kto nevolí, dovoľuje iným, aby mu vládli.

Nechcem Vám hovoriť, ktorú stranu alebo ktorého politika máte voliť. Politickej reklamy je všade naokolo viac než dosť, a ja som za seba už toto rozhodnutie urobil. Ale chcem Vás poprosiť, aby ste sa rozhodovali na základe toho dobrého, čo je vo Vás. Voľte za niečo, hľadajte dobro. Avšak budťe skeptickí, pretože nikto nie je dokonalý a nemá zázračné schopnosti.

Len Vás prosím, aby ste nevolili politikov, ktorí šíria nenávisť voči menšinám. Nevoľte prosím ani politikov-exhibicionistov, ktorí robia z parlamentu cirkus a spoza rečníckeho pultu nadávajú kolegom do debilov. Nevoľte politikov, ktorí sa tvária úžasne novo, čisto a ľudovo - akurát majú až podozrivo veľa reklamy v televízii. Nevoľte politikov, ktorých jedinou agendou je Gorila, pretože tí nemajú čo ponúknuť, a neverte žiadnemu politikovi, ktorý sa v tejto situácii dokáže hrať na hrdinu. Môže sa stať, že sa z neho nakoniec vykľuje niečo celkom iné.

Je jasné, že Gorila musí byť vyšetrená, a tí, ktorým sa preukáže vina, patria do basy. Ale aj keď sa nejedna špinavosť zo spisu môže nakoniec preukázať, tak ja neverím, že všetky monštruozity z Gorily, ktoré očierňujú aj našu stranu, sú pravdivé a naozaj sa stali. Jednoducho mi to celé pripadá príliš neuveriteľné, obludné a prehnané, a príliš "dobre načasované". Stopercentnú pravdivosť spisu nakoniec vylúčila aj premiérka Radičová. A ak si mám vybrať, či mám veriť Ivete Radičovej alebo nejakej anonymnej Gorile, tak verím Radičovej.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Účtenky frustrujú podnikateľov, no Babišovi lákajú voličov

Sociálni demokrati o registračných pokladniciach hovoria dve desaťročia. Tému aj tak pustili hnutiu ANO.

ŠPORT

Sagan na MS: má dva tituly, ale raz ho zradil žalúdok

Sagana čakajú ôsme majstrovstvá sveta.


Už ste čítali?