Ktoré krajiny majú ústavou zakázané sobáše homosexuálov?

Autor: Tomáš Meravý | 10.9.2013 o 17:20 | (upravené 10.9.2013 o 21:51) Karma článku: 14,94 | Prečítané:  4351x

Ústavným zakotvením manželstva ako výhradného zväzku muža a ženy, ako to navrhuje KDH, by sa Slovensko zaradilo do spoločnosti krajín ako Ukrajina, Bielorusko a Moldavsko.

Na webstránke Wikipedie je možné pod heslom "same-sex marriage" nájsť mapku Európy s krajinami rozdelenými do skupín podľa toho, do akej miery ich právne poriadky uznávajú partnerské zväzky homosexuálov:

manzelstva.jpg

Keďže deklarovaným účelom návrhu je ochrana rodiny ako základu spoločnosti, poďme sa pozrieť, či existuje nejaká závislosť medzi právnou úpravou homosexuálnych partnerstiev a životnými podmienkami rodín s deťmi. Pritom budeme vychádzať z faktov, teda zo štatistík.

Ako prvé použijeme štatistiky pôrodnosti podľa CIA World Factbook. Pôrodnosť na jednu ženu na Ukrajine je 1,29 dieťaťa a v Bielorusku 1,46 dieťaťa. Potom tu máme Poľsko - pôrodnosť 1,32 dieťaťa na jednu ženu. Bulharsko 1,43 dieťaťa. Pôrodnosť vo Švédsku je výrazne vyššia - až 1,67. Vo Francúzsku dokonca až 2,08.

Pokračujme štatistikami vzdelávania OECD. Vo Francúzsku chodí do škôlky každé dieťa od 3 rokov, vo Švédsku 90% detí. V Poľsku asi iba 60% detí. Na Slovensku má prístupné predškolské vzdelávanie v škôlke asi 70% detí vo veku 3-5 rokov. Každý rok sa však tisíce slovenských detí nedostanú do škôlky pre nedostatok miest, a to napriek dopytu zo strany rodičov.

A ako je to s ústretovosťou zamestnávateľov voči matkám? Vo Fínsku až 80% zamestnávateľov umožňuje matkám flexibliný pracovný čas, aby mohli zladiť svoju prácu s materskými povinnosťami. V Taliansku menej ako polovica, v Grécku menej ak 40%.

Z týchto štatistík môžeme usúdiť, že ústavná ochrana rodiny ako zväzku muža a ženy má s jej reálnou ochranou len málo spoločného. Krajiny, ktoré sú bohaté, vyspelé a majú dobré podmienky pre rodiny, zrejme necítia potrebu dávať si takéto formulácie do ústavy.

Prečo teda krajiny, ktoré ležia prevažne na východ od nás, cítia takú potrebu, dať si do ústavy de facto zákaz legálneho uznania partnerských zväzkov homosexuálov? A prečo to chce Kresťansko-demokratické hnutie? Prečo sa namiesto reálneho zlepšovania života rodín s deťmi venujú nábožensko-ideologickým bojom proti homosexuálnym manželstvám a registrovaným partnerstvám? Ako to reálne pomôže slovenským rodinám?

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Účtenky frustrujú podnikateľov, no Babišovi lákajú voličov

Sociálni demokrati o registračných pokladniciach hovoria dve desaťročia. Tému aj tak pustili hnutiu ANO.

ŠPORT

Sagan na MS: má dva tituly, ale raz ho zradil žalúdok

Sagana čakajú ôsme majstrovstvá sveta.


Už ste čítali?