Robert Fico sa správa ako ruský agent

Autor: Tomáš Meravý | 3.3.2014 o 13:20 | (upravené 3.3.2014 o 13:57) Karma článku: 24,64 | Prečítané:  5884x

Zmierlivý tón Roberta Fica voči Rusku ohľadne ozbrojenej intervencie Ruska na Ukrajine nie je ani zďaleka jediným gestom zo strany premiéra, ktoré by nám malo byť podozrivé. Vláda Roberta Fica v minulosti viackrát konala proti strategickým záujmom Slovenskej republiky a v prospech záujmov Ruskej federácie.

Širokorozchodná trať

V júli mnulého roku naše železnice s podporou Ficovej vlády podpísali memorandum o projekte širokorozchodnej trate, ktorá by mala viesť z Ruska cez územie Ukrajiny a Slovenska až do Viedne. Tento projekt by mal stáť astronomických šesť miliárd eur. Jeho účelom je prepojiť Viedeň s Vladivostokom a čínskym Šanghajom. Najabsurdnejšie na celom projekte je, že v jeho dôsledku by bolo ohrozené prekladisko v Čiernej nad Tisou a s ním aj 1500 pracovných miest. Tieto pracovné miesta by boli presunuté do Rakúska. Viedeň podľa podpísaného memoranda počíta s výstavbou prekladiska s rozlohou 200 hektárov, vytvorením 3000 pracovných miest a ročnými príjmami 120 miliónov eur v dôsledku zvýšenej výmeny tovarov. Ako však vieme z histórie, po železnici sa dá veľmi dobre prepravovať nielen tovar, ale aj vojsko a vojenské zásoby. Ruská armáda je známa svojou doktrínou rýchleho a prekvapivého útoku: Rusi najprv obsadzujú územie a až potom vyjednávajú. Myšlienka ruskej invázie do štátov NATO a EÚ by nám mohla pripadať absurdná, rovnako absurdná však bola pred niekoľkými dňami aj myšlienka ruskej invázie na ukrajinské štátne územie, ktorého suverenita mala byť garantovaná medzinárodnými dohodami.

Nová atómová elektráreň

Vláda Roberta Fica v poslednej dobe silno koketuje s myšlienkou výstavby novej atómovej elektrárne v Jaslovských Bohuniciach. Životnosť súčasnej elektrárne sa končí v roku 2025 a zrejme ju bude treba nejako nahradiť. Zarážajúce sú však megalomanské parametre novej elektrárne, ktorú by staval ruský Rosatom. Predbežný odhad nákladov na výstavbu sa pohybuje okolo 4-6 miliárd eur. Výkon novej elektrárne na úrovni 2400 MW prevyšuje výkon tej súčasnej 2,5-násobne! Je evidentné, že navrhovaná elektráreň ide ďaleko nad rámec reálnych energetických potrieb Slovenska a pri trhových cenách elektriny by bola nerentabilná. Potom nás ani neprekvapí, že Rusi od Slovenska žiadajú pevne stanovené výkupné ceny ležiace výrazne nad trhovou cenou. Štát by za odoberanie elektriny z elektrárne Rusom platil garantované ceny bez ohľadu na reálne energetické potreby Slovenska. Ruská elektráreň by mala štátom garantovaný zisk, aj keby produkovala iba nepotrebnú elektrinu. Vláda argumentuje, že elektrina by mohla byť vyrábaná na export, ale kto by túto elektrinu spotreboval, keď aj okolité štáty plánujú stavať nové elektrárne?

Ropovod cez Žitný ostrov

V týchto dňoch máme možnosť sledovať, ako jednostranná závislosť európskych štátov na ruskej rope znižuje akcieschopnosť Európskej únie počas krízovej situácie na Ukrajine. Slovensko je na ruskej rope závislé na 100%. Bolo veľkou chybou, že Ficova vláda sa namiesto diverzifikácie prísunových trás ropy a zemného plynu na Slovensko sústreďovala na výstavbu nezmyselného ropovodu cez Žitný ostrov, ktorého jediným účelom je zabezpečiť prísun ruskej ropy z ropovodu Družba do rafinérie OMV vo Schwechate. Už dávno mohlo byť Slovensko pripojené na stredomorské ropné terminály cez ropovod Adria, štátom ovládaný Transpetrol však účasť na tomto projekte odmietol a namiesto toho sa zameral na zvyšovanie exportu ruskej ropy do Rakúska.

Odmietnutie americkej radarovej základne

Podozrivé správanie slovenského premiéra sa ani zďaleka nekončí pri energetike. Robert Fico v roku 2008 odmietol postavenie americkej radarovej základne v Česku a Poľsku a dokonca ho označil za nezmysel. Obe krajiny sú pritom našimi spojencami v NATO, EÚ a V4. Čo myslíte, ktorému štátu urobil Robert Fico svojimi vyjadreniami radosť?

Dosť bolo Roberta Fica!

Robert Fico v médiách zo seba cirkusantským spôsobom robí obhajcu slovenských národných záujmov. Poznáme jeho teatrálne vyjadrenia, ako nám Brusel nemôže diktovať. Poznáme jeho teatrálne akcie, ako ide s celým štábom novinárov a PR-pracovníkov zachraňovať pracovné miesta v US Steel Košice, keď už je dávno o všetkom rozhodnuté. V skutočnosti Robert Fico pôsobí skôr tak, ako keby pracoval v prospech záujmov cudzích štátov, predovšetkým v prospech záujmov Ruskej federácie. Hanba Robertovi Ficovi!

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Účtenky frustrujú podnikateľov, no Babišovi lákajú voličov

Sociálni demokrati o registračných pokladniciach hovoria dve desaťročia. Tému aj tak pustili hnutiu ANO.

ŠPORT

Sagan na MS: má dva tituly, ale raz ho zradil žalúdok

Sagana čakajú ôsme majstrovstvá sveta.


Už ste čítali?