Slabý výkon, pán premiér!

Autor: Tomáš Meravý | 4.7.2014 o 11:00 | (upravené 5.7.2014 o 20:04) Karma článku: 15,83 | Prečítané:  6828x

Predseda vlády Robert Fico pred niekoľkými dňami predstavil balíček 15 opatrení, ktorými chce zachrániť svoju klesajúcu popularitu. Niektoré opatrenia balíčka sú užitočné, iné sú vyslovene hlúpe. To však nie je podstatné. Podstatné je, že Ficov balíček je len marketingovým ťahom, ktorým sa premiér snaží prekryť katastrofálnu bilanciu svojho doterajšieho vládnutia. Od roku 2006, kedy sa Robert Fico prvýkrát stal premiérom, to ide so Slovenskom dolu vodou. Ficove vlády Slovensko oslabili, zadĺžili a obrali o prácu.

Nezamestnanosť na Slovensku klesá pomalšie ako v EÚ

Ficova vláda sa najnovšie veľmi rada chváli tým, že na Slovensku po dlhom čase začala opäť klesať nezamestnanosť. Áno, je to pravda. Podľa údajov Eurostatu klesla miera nezamestnanosti na Slovensku za posledných 12 mesiacov o 0,4%. Vláda sa však nemá čím chváliť. Aktuálny pokles nezamestnanosti je celoeurópskym trendom, spôsobený oživením európskej ekonomiky. Nezamestnanosť v eurozóne klesla za posledných 12 mesiacov o 0,4%, nezamestnanosť v celej Európskej únii klesla o 0,6%. V Poľsku klesla nezamestnanosť za posledných 12 mesiacov o 0,8% a v Maďarsku dokonca o viac ako 2%. Pokles nezamestnanosti na Slovensku o 0,4% nie je v porovnaní so zvyškom Európy nič moc.

Z dlhodobého hľadiska je to ešte horšie

Skutočný efekt vládnej politiky sa však v plnej nahote ukáže až v dlhodobom horizonte. Robert Fico je od roku 2006 premiérom už siedmy rok. Poďme sa pozrieť, aké výsledky dosiahlo Slovensko za toto obdobie v porovnaní s okolitými štátmi. Bilancia je bohužiaľ veľmi negatívna.

Fico obral Slovensko o prácu

Po prvé, Slovensko dosiahlo od roku 2006 najhorší vývoj zamestnanosti spomedzi okolitých štátov EÚ. Miera zamestnanosti je dnes na Slovensku o celé 1% nižšia ako v roku 2006, keď sa pán Fico a strana Smer-SD prvýkrát dostali k moci. Obzvlášť zarážajúce je porovnanie s Nemeckom, kde zamestnanosť vzrástla o 6%. Nemeckej ekonomike sa v posledných rokoch veľmi dobre darí vďaka reformám nemeckých vlád a úspešnosti nemeckých tovarov vo svete. Keďže do Nemecka smeruje až 23% našich exportov, mohli by sme očakávať, že sa priaznivý vývoj v Nemecku prejaví aj u nás. Exporty Slovenska skutočne rastú vysokým tempom. V súčasnosti vyváža Slovensko o tretinu viac tovarov ako pred krízou. Efekt pre zamestnanosť bol však prakticky nulový. Vývoj zamestnanosti zrejme nesúvisí s vonkajším prostredím, ale skôr s opatreniami slovenskej vlády.

Zdroj: Eurostat

Fico zadĺžil Slovensko po uši

Negatívny vývoj v zamestnanosti určite nemožno pripísať na vrub tvrdej rozpočtovej konsolidácii. Tá sa totiž pod taktovkou Roberta Fica nikdy nekonala. Slovensko zaznamenalo od roku 2006 najvyšší nárast štátneho dlhu spomedzi okolitých štátov EÚ. Vlády Roberta Fica sú typické svojim deficitným hospodárením. Z nárastu štátneho dlhu v žiadnom prípade nemožno viniť Radičovej vládu, ktorá poriadne vládla len v roku 2011, kedy dosiahla konsolidačné úsilie vo výške 3% HDP. To sa vláde Roberta Fica nepodarilo ani pri masívnom zvyšovaní daní v roku 2013.

Zdroj: Eurostat

Fico oslabil slovenskú ekonomiku

Nasledujúci graf bude dokonalým dôkazom, že slabý výkon slovenskej ekonomiky v porovnaní so susedmi nie je spôsobený nepriaznivými vonkajšími vplyvmi, ale vládnou politikou. Slovensko dosiahlo od roku 2006 spomedzi okolitých štátov najväčší prepad v rebríčku konkurencieschopnosti Svetového ekonomického fóra. Od roku 2006 sme sa prepadli z 37. na 78. miesto v rebríčku, teda o celých 41 miest. Tento rebríček meria konkurencieschopnosť krajiny z hľadiska takých kritérií, akými sú napríklad korupcia, vymožiteľnosť práva, kvalita vzdelávania alebo kvalita infraštruktúry. Za prepad slovenskej ekonomiky teda nie je zodpovedné vonkajšie prostredie, ale vládna politika. Neustále zhoršovanie situácie v justícii, šafárenie s peniazmi daňových poplatníkov, zvyšovanie daní, neriešenie situácie v školstve a zdravotníctve, absencia a rušenie reforiem - to všetko sa jednoducho muselo časom prejaviť.

Zdroj: Svetové ekonomické fórum

Pošlime Fica do minulosti

Robert Fico inštinktívne cíti, že jeho éra sa chýli ku koncu, a preto sa nás z posledných síl snaží oblbnúť marketingovými balíčkami, v ktorých sľubuje ľuďom lacnejší plyn a vlaky zadarmo. Ľudia sa však už ďalej ohlupovať nenechajú, pretože vidia, že vláda Roberta Fica škodí Slovensku. Je najvyšší čas, aby sa pravicová opozícia na Slovensku prestala hašteriť a oberať o hlasy navzájom. Kolegovia, treba sa konečne zjednotiť a poslať súdruha Fica do minulosti!

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Účtenky frustrujú podnikateľov, no Babišovi lákajú voličov

Sociálni demokrati o registračných pokladniciach hovoria dve desaťročia. Tému aj tak pustili hnutiu ANO.

ŠPORT

Sagan na MS: má dva tituly, ale raz ho zradil žalúdok

Sagana čakajú ôsme majstrovstvá sveta.


Už ste čítali?