Ako Fico dorazil konkurencieschopnosť Slovenska

Autor: Tomáš Meravý | 6.10.2014 o 15:05 | (upravené 19.11.2014 o 16:02) Karma článku: 13,28 | Prečítané:  10830x

Naša krajina bola ešte pred niekoľkými rokmi lídrom v lákaní priamych zahraničných investícií. Nástup vlády Roberta Fica však všetko zmenil. Dnes už vieme na základe čísel povedať, že Slovensko je spomedzi porovnateľných krajín strednej Európy najmenej atraktívnou krajinou pre zahraničné investície.

Vďaka reformám prvej a najmä druhej Dzurindovej vlády sa podarilo na Slovensko prilákať významné investície v oblasti automobilového a elektrotechnického priemyslu. Postupom času však prílev investícií oslaboval, a to z dvoch dôvodov. Prvým dôvodom bola svetová hospodárska kríza, ktorá znamenala dočasné prerušenie, resp. oslabenie investičných tokov v Európe. Druhým dôvodom bola klesajúca konkurencieschopnosť našej krajiny. Na nasledujúcom grafe vidíme klesajúci trend prílevu priamych zahraničných investícií na Slovensko za posledných 12 rokov. Mierne pozdvihnutie prišlo počas vlády Ivety Radičovej, bolo však len krátkodobé. V roku 2013 už na Slovensko zahraničné investície takmer neprichádzali, a aj tento rok bude zrejme na investície veľmi chudobný.

Zdroj: Eurostat

Klesajúci trend prílevu zahraničných investícií do ekonomík strednej a východnej Európy za poslednú dekádu je javom, ktorý sa netýka len Slovenska. Obdobie vstupu nových krajín do Európskej únie bolo poznačené mimoriadne vysokou mobilitou kapitálu, ktorá sa len tak ľahko neopakuje, takže je prirodzené, že po istom čase sa intenzita tokov znížila. Vždy sa však môžeme porovnávať so susedmi. Ako vidíme na nasledujúcom grafe, počas reformného obdobia dokázalo Slovensko lákať investície lepšie ako porovnateľné krajiny v našom okolí. Priame zahraničné investície v našej krajine kumulatívne vzrástli počas tohto obdobia z 27,6% HDP na 57,4% HDP. Bol to najväčší nárast spomedzi krajín V4 a Slovinska.

Zdroj: Eurostat

Bohužiaľ, nástup vlády Roberta Fica všetko zmenil. Ak porovnáme prílev priamych zahraničných investícií do krajín V4 a Slovinska od roku 2006, tak uvidíme, že Slovensko je v tejto kategórii suverénne posledné. Prvá vláda Roberta Fica ešte dokázala profitovať z vysokého ekonomického rastu ťahaného nábehom výroby v novo postavených automobilkách, ktoré na Slovensko prišli počas obdobia reforiem. No zároveň neurobila nič, čím by zabezpečila prílev investícií na Slovensko aj v budúcnosti. Druhá Ficova vláda našu konkurencieschopnosť už len definitívne dorazila vďaka agresívnemu zvyšovaniu daní, ale aj vďaka absencii akejkoľvek stratégie ďalšieho ekonomického rozvoja krajiny. Robert Fico namiesto toho postupne, krok za krokom, robí zo Slovenska mafiánsky štát po vzore Putinovho Ruska.

Zdroj: Eurostat

V súvislosti s prílevom priamych zahraničných investícií spomínam Putinovo Rusko úplne zámerne. Áno, Slovensko má sadzbu dane z príjmov právnických osôb na úrovni 22%, kým ostatné krajiny V4 majú sadzbu 19% a Slovinsko 17%, čo nám na atraktivite určite nepridáva. Lenže atraktivita krajiny pre investorov nezávisí len od "tvrdých" faktorov, akými sú sazby daní. Veľmi dôležitý je aj celkový imidž krajiny. V tomto ohľade sú proruské výroky Roberta Fica k situácii na Ukrajine, ako aj jeho účelové spojenectvo s tunajšími náboženskými fanatikmi v boji proti sexuálnym menšinám možno ešte horšie než jeho daňová politika. V zahraničných médiách takéto konanie veľmi závažným spôsobom poškodzuje imidž našej krajiny. Namiesto imidžu otvorenej a modernej krajiny vytvára o Slovensku obraz zaostalého a xenofóbneho štátu, ktorý má bližšie k Putinovmu Rusku než k štátom západnej Európy. Zahraniční podnikatelia si rozmyslia, či chcú v takejto krajine investovať, najmä ak dokážu lepšie podmienky nájsť rovno v susedných štátoch.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Trpeli vojaci i rodičia. O šikane na vojenčine vedel aj Husák

Bitie opaskom, fackovanie, šliapanie na chrbát, ponižovanie. To bola realita Československej ľudovej armády.

ŠPORT

Drastický šport. Prečo Slovenky nezískali medailu

Velez-Zuzulová aj Vlhová jazdia výborne.

DOMOV

Danko: Ak nedáme energetiku do poriadku, v koalícii radšej nebudem

Šéf SNS hovoril v súvislosti s Holjenčíkom o trestnoprávnom dopade.


Už ste čítali?