Ficov asociálny štát

Autor: Tomáš Meravý | 24.3.2015 o 9:00 | (upravené 24.3.2015 o 21:42) Karma článku: 16,15 | Prečítané:  5438x

Ubehlo takmer 9 rokov odvtedy, čo sa Robert Fico a strana Smer prvýkrát dostali k moci. Občanom sľubovali, že zo Slovenska urobia sociálny štát. Dnes už vieme s istotou povedať, že to boli falošné sľuby.

Strana Smer zo Slovenska žiaden sociálny štát neurobila. Jediným viditeľným výsledkom siedmich rokov vlád Smeru je obludný nárast korupcie a plytvania. Namiesto fungujúceho sociálneho štátu nám Ficova vláda pravidelne predkladá odrobinky v podobe takzvaných sociálnych balíčkov, ktoré však nie sú ničím iným ako populistickým kupovaním hlasov vybraných skupín voličov. Vláda sa týmito balíčkami snaží odpútať pozornosť od nízkej životnej úrovne zamestnancov, od katastrofálnej situácie v slovenskom zdravotníctve, a od zlyhávajúceho sociálneho systému.

Snáď v žiadnej inej oblasti sociálnej politiky nie je zaostávanie Slovenska za vyspelými štátmi Európy tak viditeľné a priepastné ako v sociálnych službách. Slovensko sa v mnohých ukazovateľoch v tejto oblasti ocitá na samom chvoste krajín OECD, pričom nás predbiehajú aj chudobnejšie štáty. Dovoľte mi, aby som Vám priblížil situáciu na niekoľkých číslach. Len asi 15% našich obyvateľov vo veku nad 65 rokov je v dobrom zdravotnom stave, čo je jedna z najhorších hodnôt v celej OECD. V Británii je to až 60%. Na druhej strane, až 75% obyvateľov Slovenska vo veku 65-74 rokov a takmer 90% obyvateľov vo veku nad 75 rokov musí pre svoj zdravotný stav bojovať s miernymi alebo závažnými obmedzeniami pri každodenných činnostiach. Je to najvyšší podiel zo všetkých štátov OECD.

Vo vyspelých štátoch existuje na pomoc takto postihnutým seniorom systém sociálnych služieb. Princípom tohto systému je adresnosť a solidárne financovanie. To znamená, že štát zo sociálneho alebo zdravotného poistenia poskytuje zdravotne postihnutým seniorom účelové príspevky, ktoré sú dostatočne vysoké na to, aby si títo z nich mohli zaplatiť služby ošetrovateľky alebo zariadenia sociálnych služieb. V Nemecku bolo už v roku 1995 za týmto účelom zriadené tzv. ošetrovateľské poistenie (nem. Pflegeversicherung), ktoré je súčasťou systému povinného sociálneho zabezpečenia. Na základe neho zdravotná poisťovňa platí seniorovi príspevky podľa stupňa postihnutia. Senior v domácej starostlivosti môže dostať ošetrovné do výšky 700 eur mesačne alebo príspevok na služby ambulantnej sociálnej starostlivosti do výšky 1550 eur mesačne. Podobné systémy nájdeme aj v mnohých iných vyspelých štátoch. V Rakúsku je napríklad sociálna starostlivosť o seniorov hradená z dôchodkového poistenia a vo Švajčiarsku pre zmenu zo zdravotného poistenia.

Sociálne služby patria popri verejnom zdravotníctve a dôchodkovému systému k trom základným pilierom moderného sociálneho štátu. Okrem toho, že výrazne zlepšujú inak nízku kvalitu života seniorov, vytvárajú aj veľké množstvo pracovných miest. Pre ilustráciu uvediem, že vo Fínsku, ktoré má podobný počet obyvateľov ako Slovensko, je celková zamestnanosť na úrovni 73%, kým na Slovensku len 65%. Miera nezamestnanosti vo Fínsku je o 4,5% nižšia ako na Slovensku. Viete, čím je spôsobený rozdiel? Ak si myslíte, že je to tým, že vo Fínsku je viac fabrík, mýlite sa. Celý rozdiel v nezamestnanosti medzi Fínskom a Slovenskom možno vysvetliť jednoducho tým, že vo Fínsku existuje zhruba o 200-tisíc pracovných miest v sociálnych službách viac ako na Slovensku. A nemusíme chodiť len do extrémne sociálnej Škandinávie. Podobne priepastný náskok v sociálnych službách majú takmer všetky krajiny západnej Európy, stačí sa ísť len pozrieť na naše ošetrovateľky pracujúce v Rakúsku. Dokonca aj v ekonomicky liberálnom Estónsku je podľa údajov OECD počet pracovníkov v tejto oblasti v prepočte na jedného dôchodcu až štyrikrát vyšší ako u nás.

Na Slovensku, v ktorom už sedem rokov vládne strana zvaná sociálna demokracia, na rozdiel od väčšiny štátov Európy nestojí sociálny štát na troch, ale len na dvoch (hlinených) nohách. Skutočne solidárne financovaný systém sociálnych služieb v podstate nemáme. Financovanie tohto typu služieb je u nás postavené na hlavu. Štát poskytuje dotácie na zariadenia sociálnych služieb zriaďovateľom, ktorými sú samosprávy. Náš štát však na rozdiel od väčšiny civilizovanej Európy nijakým spôsobom neposkytuje financie priamo dôchodcom, ktorí tieto služby využívajú. Naše zákony dokonca ani nijako nedefinujú, akým spôsobom môže zdravotná poisťovňa uzavrieť zmluvu so zariadením sociálnych služieb. Výsledkom je, že seniori s dôchodkom 360 eur musia hľadať spôsob, ako si zaplatiť služby v domove dôchodcov, ktoré niekedy vyjdú aj na 1000 eur mesačne. Málokto si to môže dovoliť, a kto má šťastie, tomu pomôže rodina. Zariadení je však nedostatok, čakacie doby sú dlhé, kvalita života chorých seniorov mizerná. Dôvodom pre tento stav je, že na Slovensku v 21. storočí nemáme zavedený jeden zo základných pilierov moderného sociálneho štátu, ako funguje v civilizovanej Európe. A naši starí rodičia trpia.

Takto prosím pekne vyzerá sociálny štát, ktorý nám už dve funkčné obdobia usilovne buduje predseda vlády Robert Fico. Kľúčové piliere sociálneho systému sú nefunkčné, ale za to vláda pred voľbami na základe prieskumov verejnej mienky vymýšľa rôzne selektívne zvýhodnenia pre rôzne kategórie ľudí. Raz vianočný dôchodok, inokedy vlaky zadarmo, no a teraz sa chystajú dokonca dotovať dovolenky a detské tábory. Týmto spôsobom však sociálne systémy v štátoch ako Nemecko alebo Rakúsko v žiadnom prípade nefungujú. Podľa môjho názoru to svedčí nielen o absolútnej nekompetentnosti Roberta Fica, ale aj o jeho cynizme a nezáujme o blaho národa. Pánovi premiérovi stačí, ak svojimi sociálnymi balíčkami pred voľbami zalepí oči dostatočnému počtu voličov, aby jeho strana mohla zostať pri moci a jeho sponzori pri štátnych zákazkách.

Takže si prosím vyhoďte z názvu tú sociálnu demokraciu, pán premiér.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Účtenky frustrujú podnikateľov, no Babišovi lákajú voličov

Sociálni demokrati o registračných pokladniciach hovoria dve desaťročia. Tému aj tak pustili hnutiu ANO.

ŠPORT

Sagan na MS: má dva tituly, ale raz ho zradil žalúdok

Sagana čakajú ôsme majstrovstvá sveta.


Už ste čítali?