Sociálnymi balíčkami sa k prosperite nedopracujeme

Autor: Tomáš Meravý | 1.10.2015 o 15:05 | (upravené 4.10.2015 o 10:48) Karma článku: 14,40 | Prečítané:  4514x

Ak chcela byť vláda Roberta Fica skutočne sociálna, namiesto desiatok populistických opatrení mohla radšej poriadne zvýšiť platy učiteľom.

Zdá sa, že väčšina opozičných politikov stále nenašla odvahu jednoznačne odmietnuť sociálne balíčky Ficovej vlády. Nechali sa totiž nachytať na fatálnu hru, v ktorej Robert Fico určuje témy a opozícia mu len sekunduje v tom, kto jeho návrhy prebije ešte väčším populizmom. Opoziční politici, ktorí kedysi hlasovali za rovnú daň, dnes kritizujú Fica za to, že neznižuje DPH na potraviny dostatočne razantne. Namiesto vytvorenia programovej alternatívy sa s Ficom predbiehajú v tom, kto ponúkne ľuďom ešte viac selektívnych výnimiek a zvýhodnení. Za mimoriadne perverzné považujem Ficove strašenie tým, že opozícia by sociálne balíčky zrušila, čím pán premiér dokonale korumpuje našu spoločnosť. Rozdávaním selektívnych zvýhodnení takej či onakej skupine ľudí ich chce urobiť závislými na strane Smer. Namiesto toho, aby štát zabezpečil rovnaké pravidlá pre všetkých, bude si ľudí za ich vlastné peniaze kupovať banálnymi benefitmi.

Škodlivosť sociálnych balíčkov je pritom očividná. Podľa vládnych odhadov majú prvé dva sociálne balíčky každoročne stáť približne 450 miliónov eur. Celkovo ide o tridsať opatrení v rôznych oblastiach. Problémom balíčkov samozrejme nie je to, že by išlo len o nezmyselné opatrenia. Niektoré z nich, ako napríklad zvyšovanie kapacity materských škôl, možno len uvítať. Problémom však je, že balíčky ako celok sú robené v prvom rade pre marketingový efekt a nie pre reálny ekonomický účinok. Prioritným poslaním balíčkov je umožniť premiérovi Ficovi zaškrtnúť na tabuli splnených sľubov čo najviac opatrení pre cieľové skupiny strany Smer, nech sú tieto opatrenia hoc aj úplne banálne a bezvýznamné. Výsledkom rozhádzania peňazí na 30 nesúrodých opatrení bude trestuhodné premrhanie našich peňazí. Keďže balíčky nemajú jasnú prioritu, v žiadnej oblasti nedôjde k jasnému posunu vpred.

Pekne si to môžeme ilustrovať na vlajkovej lodi sociálnych balíčkov, ktorou je znížená DPH na vybrané potraviny. Ročné náklady na zníženú sadzbu DPH boli ministerstvom financií pôvodne odhadované na 65 miliónov eur. Ak si to prepočítame na počet domácností na Slovensku, ktorých je približne 1,9 milióna, tak zistíme, že každá slovenská domácnosť ušetrí vďaka tomuto opatreniu mesačne na potravinách v priemere iba necelé tri eurá. A aj to len vtedy, ak sa zníženie dane naozaj premietne do ceny potravín. Benefit pre ľudí je zanedbateľný, ale marketingový efekt pre stranu Smer je ohromný. Robert Fico je doslova majster v opíjaní ľudí rožkom.

Ak by vláda naozaj chcela výrazne Slovensko posunúť vpred, mohla naše peniaze namiesto sociálnych balíčkov radšej vynaložiť na zvýšenie mizerných platov našich učiteľov. Na základných a stredných školách v regionálnom školstve na Slovensku pôsobí podľa údajov ministerstva školstva dovedna približne 60-tisíc učiteľov. Za 450 miliónov eur bolo možné zvýšiť každému z nich hrubú mzdu o viac než 400 eur mesačne. Namiesto nástupného platu okolo 600 eur mohol byť nástupný plat mladého učiteľa viac než 1000 eur mesačne. To sa však nestane, pretože na Slovensku vládne Smer. Naši učitelia budú aj naďalej chudobní.

Medzi ekonómami existuje prakticky univerzálna zhoda, že nízka kvalita vzdelávacieho systému na Slovensku patrí k najväčším prekážkam rastu životnej úrovne. No a kľúčovým dôvodom pre nekvalitu vzdelávacieho systému sú zle zaplatení, nerešpektovaní a zle pripravení učitelia. Medzinárodné organizácie ako OECD poukazujú na to, že najlepším spôsobom, ako zreformovať školstvo, je práve zlepšiť platové ohodnotenie učiteľov. Kým v krajinách ako Nemecko je plat učiteľa porovnateľný s priemerným platom vysokoškolsky vzdelaného zamestnanca, na Slovensku zarábajú učitelia len polovicu. Je to nielen nespravodlivé voči učiteľom, ale aj voči našim deťom.

Neviem si predstaviť, čo sociálnejšie by mohla vláda pre Slovensko urobiť, než zvýšiť platy slovenských učiteľov. Okrem veľkého rozvojového impulzu pre našu krajinu by išlo aj o výrazné zlepšenie príjmov sociálne slabšie situovaných ľudí, ktorých ohodnotenie nie je ani zďaleka adekvátne ich spoločenskému prínosu.

Tradičnou výhovorkou vždy bolo, že štát nemá na platy učiteľov peniaze. Kedysi to možno bola pravda. Žiadna strana však nemala k dispozícii taký nárast prostriedkov ako strana Smer. Za druhej vlády Roberta Fica narástli výdavky štátneho rozpočtu zo 14,8 na 16,1 miliardy eur. Výdavky verejnej správy narástli z 29,0 na 32,6 miliardy eur. Slovenský štát už dávno nepatrí k najštíhlejším. Miera prerozdeľovania narástla za posledné 3 roky zo 40% HDP na 42% HDP. Za celý tento čas sa našli peniaze na všeličo, od predražených diaľnic cez futbalové štadióny pre Poóra a Kmotríka až po vlaky zadarmo. Len na poriadne zvýšenie platov učiteľov sa peniaze nenašli.

Z toľkej sociálnosti sa človeku až hlava zatočí.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Ako o Gorile klamal Dobroslav Trnka

Mal nahrávku a tvrdil, že neexistuje.

Autorská strana Ondreja Podstupku

Pre televíziu a technológie sa začína zlatá doba temna

Hranice medzi tvorcom obsahu a technologickou firmou sa stierajú.


Už ste čítali?