Kam miznú miliardy eur určené na zdravotníctvo?

Autor: Tomáš Meravý | 8.2.2016 o 9:30 | Karma článku: 12,54 | Prečítané:  25599x

Väčšina verejných výdavkov v slovenskom zdravotníctve nejde na zdravotnú starostlivosť, ale na tovary a neklasifikované platby.

Nevieme, kam ide tretina peňazí

Podľa Eurostatu boli v roku 2013 naše verejné výdavky na zdravotníctvo dovedna 5,5 miliardy eur, čo činí 7,5% nášho HDP. V štátoch Európskej únie zvyčajne okolo 70-80% verejných výdavkov na zdravotníctvo smeruje na zdravotnú starostlivosť (ústavnú a ambulantnú), zvyšok na tovary. Na Slovensku tvoria výdavky na zdravotnú starostlivosť len 45% všetkých zdravotníckych výdavkov. Väčšina z 5,5 miliardy eur v slovenskom zdravotníctve smeruje na nákupy tovarov a zdravotníckych pomôcok (1,3 miliardy eur) a na účtovne neklasifikované platby (1,7 miliardy eur). Slovensko je jediným štátom EÚ, v ktorom nejde veľká väčšina peňazí v zdravotníctve na zdravotnú starostlivosť.

Graf 1: Štruktúra verejných výdavkov na zdravotníctvo (%)

Zdroj: Eurostat

Ako vidno na grafe, na tovary a zdravotnícke pomôcky vynakladáme viac ako iné štáty. V štruktúre výdavkov slovenského zdravotníctva však ešte viac udrie do očí kategória "neklasifikované" (červená farba), ktorá tvorí až 1,7 miliardy eur alebo 32% všetkých výdavkov. Táto špecifická výdavková kategória slúži na zaúčtovanie ekonomicky ťažko zaraditeľných platieb, a v štátoch EÚ zvyčajne tvorí len zanedbateľný podiel výdavkov (vo Švédsku je to napríklad len 2,6%). U nás ale tvorí najväčšiu položku. Takmer tretina všetkých peňazí v našom zdravotníctve je vynakladaná takým spôsobom, že zo štatistických výkazov nevieme identifikovať účel platby. Nevieme, kam tieto peniaze idú, ale zdravotná starostlivosť to zrejme nie je.

Graf 2: Verejné výdavky na zdravotníctvo - Slovensko (mil. eur)

Zdroj: Eurostat

Neklasifikované platby boli v posledných rokoch najrýchlejšie rastúcou výdavkovou položkou v slovenskom zdravotníctve, a jej rast bol vysoký najmä na úkor výdavkov na ústavnú starostlivosť. Po roku 2004 zažívala slovenská ekonomika vysoký ekonomický rast, vďaka čomu prudko narástlo objem peňazí v našom zdravotníctve. Nárast celkových výdavkov sa však nepretavil do vyššej kvality. Ako vidíme v grafe číslo 2, nové peniaze nešli v prevažnej miere na zdravotnú starostlivosť, ale na nákupy a neklasifikované platby. Vďaka tomu sa podiel úhrad zdravotnej starostlivosti na celkových výdavkoch postupne zmenšoval. Ústavná starostlivosť (nemocnice) by mala byť za normálnych okolností dominantnou výdavkovou položkou, no v našej krajine je táto položka dlhodobo zanedbávaná, vďaka čomu sú mnohé slovenské nemocnice finančne vyhladované a zadlžené. Ambulantní lekári sú na tom len o čosi lepšie.

Minister zdravotníctva má čo vysvetľovať

Keďže problém neklasifikovaných platieb je mimoriadne veľký a neporovnateľný s akoukoľvek inou európskou krajinou (objem nákupov a neklasifikovaných platieb v zdravotníctve presahuje 3 miliardy eur ročne, čo je viac než polovica všetkých zdrojov v zdravotníctve), minister zdravotníctva Viliam Čislák by mal namiesto podávania trestných oznámení na zdravotné sestry radšej vysvetliť, kam sa strácajú miliardy eur neklasifikovaných platieb v slovenskom zdravotníctve.

Zdravotné sestry nenesú zodpovednosť za katastrofálny stav nášho zdravotníctva. Minister zdravotníctva áno.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Vytvoriť dokonalú kópiu Ficovho hlasu? Fikcia

Súdni znalci falošné nahrávky odhalia.

BLOG CAFÉ EURÓPA

Sme schopní prijať migrantov?

Politici pakt OSN odmietli, ale uľahčili pracovnú migráciu.


Už ste čítali?