reklama

Zadĺžili štát, zbedačili rodiny

Strana Smer si už celé roky kupuje hlasy dôchodcov na úkor mladších ročníkov. Výsledkom je narastajúca chudoba detí a ich rodičov. Slovensko potrebuje lepšiu podporu rodín s deťmi!

Písmo: A- | A+
Diskusia  (27)

Obohraná platňa o sociálnych istotách

Predseda strany Smer Robert Fico nevynechal príležitosť zasmradiť spomienku na 17. november 1989 svojimi "myšlienkami" a tým nám všetkým opäť pripomenul svoju existenciu. Na svojej facebookovej stránke sa posťažoval na pokles životnej úrovne po skončení komunizmu a ubezpečil občanov, že strana Smer bude vždy hájiť sociálne istoty.

Fico november
Fico november (zdroj: Tomáš Meravý)

Zneužívanie osláv 17. novembra na rozdúchavanie nostalgie za komunistickým režimom spojené so sociálnou demagógiou a skresľovaním historickej reality ma u poslanca Fica neprekvapuje. Je zrejmé, že strana Smer si už našla svoju tému pre nadchádzajúce parlamentné voľby. Svoju kampaň mieni podľa všetkého postaviť na téze ochrany sociálneho štátu. Na billboardoch strany Smer už svieti heslo "Ochránime sociálny štát". Čo k tomu povedať? Nuž, pamätám si, ako Robert Fico kedysi dávno na billboardoch sľuboval, že Slovensko bude právny štát. A realita? Namiesto právneho štátu sme dostali mafiu. Teraz idú smeráci pre zmenu bojovať za ochranu bežných ľudí. Nebudem sa tu rozplývať o tom, koho podľa môjho názoru v skutočnosti strana Smer ochraňuje, lebo to sa dá ľahko zistiť z prepisov Kočnerovych správ. Ale tí najzraniteľnejší členovia našej spoločnosti to určite nie sú.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Tento štát nie je pre mladých

Sľuby skrachovaného bývalého premiéra Fica o ochrane sociálneho štátu sú rovnako falošné ako sľuby niekdajšieho ambiciózneho opozičného politika Fica o právnom štáte. To, čo strana Smer označuje za ochranu sociálneho štátu, v skutočnosti nie je ničím iným, než obyčajným podplácaním voličov. Tieto nesystémové úplatky zvané "sociálne balíčky" sú v prevažnej miere namierené na voličov strany Smer, z ktorých nadpriemerne veľa tvoria starší ľudia. Peniaze nekončia u tých, ktorí ich reálne potrebujú. Balíčky sú financované na úkor najzraniteľnejších skupín obyvateľstva, na úkor našich detí, na úkor štátneho dlhu a teda aj na úkor budúcnosti našej krajiny. Smer nielenže potreby mladých ignoruje, on ich aktívne a systematicky zbedačuje.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Prečo si dovoľujem také niečo tvrdiť? Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny každoročne vypracúva Správu o sociálnej situácii obyvateľstva. Podľa tejto správy sa na Slovensku v riziku chudoby nachádza až 37% domácnosti, ktorú tvorí jednotlivec s najmenej jedným dieťaťom. Nasledujú domácnosti, ktoré tvoria dvaja dospelí s tromi a viac deťmi, kde riziko chudoby je 35%. U domácností, v ktorých aspoň jeden člen je starší než 65 rokov, je riziko chudoby len 4%. V riziku chudoby sa nachádza ten, koho disponibilný príjem je nižší než 60% mediánového disponibilného príjmu v krajine po zarátaní sociálnych dávok. Toto prosím pekne tvrdí ministerstvo, na čele ktorého stojí nominant Smeru Ján Richter.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Graf 1: Miera rizika chudoby podľa typu domácnosti (%)

Riziko chudoby 1
Riziko chudoby 1 (zdroj: Tomáš Meravý)

Zdroj: Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky

Najzraniteľnejší členovia našej spoločnosti teda nie sú dôchodcovia, ale mladí ľudia, obzvlášť rodiny s deťmi. A to s obrovským odstupom. Takéto priepastné medzigeneračné rozdiely nie sú celkom normálne a v okolitých štátoch sa nevyskytujú. Zdravé krajiny sa snažia záujmy rôznych generácií navzájom vyvažovať. Taká výrazná medzigeneračná nespravodlivosť ako na Slovensku nie je v Európskej únii bežná, ale vyskytuje sa ešte v jednej skupine európskych krajín, ktorými sú krajiny Stredomoria. Čiže krajiny ako Grécko a Taliansko, ktoré sú známe tým, že si tamojší politici celé desaťročia cez sociálne transfery kupovali priazeň starších voličov, a to aj za cenu enormného štátneho dlhu.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Graf 2: Miera rizika chudoby podľa vekovej kategórie v štátoch V4

Riziko chudoby 3
Riziko chudoby 3 (zdroj: Tomáš Meravý)

Zdroj: Eurostat

Na Slovensku za uplynulé desaťročie pozorujeme čoraz väčšie roztváranie nožníc medzi generáciami. Podľa údajov Eurostatu na Slovensku od vypuknutia finančnej krízy vzrástla miera rizika chudoby u ľudí vo veku do 18 rokov (čiže u detí) a v súčasnosti dosahuje približne 20%. Na druhom mieste v riziku chudoby sa nachádza kategória ľudí vo veku 18-24 rokov s 15%. Vo vekovej kategórii 65+ je na Slovensku chudobou ohrozených len približne 7% občanov. Pre túto vekovú kategóriu ide dokonca o najnižšiu hodnotu rizika chudoby v celej Európskej únii. Takže ešte raz: Skutočnou tvárou chudoby dnes na Slovensku ani zďaleka nie sú dôchodcovia, ale predovšetkým mladí ľudia a rodiny s deťmi.

Graf 3: Vývoj miery rizika chudoby na Slovensku podľa vekovej kategórie

Riziko chudoby 2
Riziko chudoby 2 (zdroj: Tomáš Meravý)

Zdroj: Eurostat

Do ústavy dali ochranu tradičnej rodiny, ale svojou politikou ju zbedačujú

Ako sme sa do tohto stavu dostali? O tom, že za pôsobenia strany Smer vo vláde enormne narástol nedostatok miest v škôlkach, som už písal. To však nie je jediný problém. Jedným zo spôsobov, ako vlády Smeru dlhodobo zanedbávali a zbedačovali rodiny s deťmi, bolo napríklad nevalorizovanie daňového bonusu na dieťa. Daňový bonus na Slovensku vzrástol za posledných desať rokov iba nepatrne z 20,02 eura mesačne v roku 2009 na 22,17 eura mesačne v roku 2019. Takáto chabá valorizácia nedrží ani len krok s infláciou, čo viedlo k tomu, že rodiny s deťmi čelili za vlád Smeru každoročne čoraz vyššej daňovej záťaži. Na druhej strane priemerný starobný dôchodok stúpol za posledných 10 rokov o viac než tretinu z 337 eur v roku 2009 na súčasných 460 eur. To tiež neznie na prvý pohľad ako veľa, no treba si uvedomiť, že tento príjem je nezdanený, dôchodcovia majú omnoho nižšie životné náklady a vyšší čistý majetok než rodiny s deťmi. Rodičia totiž musia zo svojich platov utiahnuť nielen štátu kasu, ale zvyčajne aj hypotéku alebo nájom, auto a deti.

Ľudia, ktorí na Slovensku pracujú a tvoria hodnoty, sú nútení platiť zo svojich miezd vďaka Smeru každý rok čoraz vyššie dane a odvody. Od roku 2006 vzrástlo daňovo-odvodové zaťaženie z ceny práce z približne 38% na takmer 42%. To nie je zaťaženie nadštandardných zárobkov, o ktorom smeráci tak radi rozprávajú, ale zaťaženie priemernej mzdy. Ani to však nestačí, strana Smer naďalej veselo zadlžuje štát. Počas období vlád Smeru narástol štátny dlh v prepočte na jednu slovenskú domácnosť o viac než 13 000 eur. A kto bude musieť tieto dlhy zo svojich daní splácať? Samozrejme, mladí ľudia. Toto je pravda o "sociálnych istotách", ktoré ponúka strana Smer.

Graf 4: Vývoj daňovo-odvodového zaťaženia práce na Slovensku (%)

Zdanenie práce podľa OECD
Zdanenie práce podľa OECD (zdroj: Tomáš Meravý)

Zdroj: OECD

Ak teda strana Smer za týchto okolností pred voľbami sľubuje zavedenie trinásteho dôchodku, navyše pri narastajúcom deficite štátneho rozpočtu, tak to už nemá absolútne nič spoločné so sociálnou politikou. Ide o obyčajné uplácanie voličov a hazardovanie s budúcnosťou krajiny. Strana Smer v žiadnom prípade nechráni tých najzraniteľnejších. Naopak, strana Smer dlhodobo a systematicky zhoršuje podmienky pre mladých ľudí na Slovensku, zbedačuje rodiny s deťmi, a tým priamo ohrozuje budúcnosť našej krajiny. Vidíme to na nekvalitnom školstve, na nedostatku miest v škôlkach, na neadekvátnej finančnej podpore rodín, na nízkej dostupnosti bývania pre mladých, ale aj na početnom odchode mladých ľudí do zahraničia. Tie opatrenia pre rodiny, ktoré Smer zaviedol, ako napríklad tohtoročné zvýšenie rodičovského príspevku alebo obedy zadarmo, prichádzajú neskoro po rokoch zanedbávania, sú nesystémové a nepostačujú na to, aby riešili skutočný rozsah problému.

Nie je mojim cieľom, štvať ľudí proti dôchodcom, ani netvrdím, že každý dôchodca je automaticky voličom Smeru. Moja babička napríklad nikdy nevolila ani Fica, ani Mečiara. Každý z nás má alebo mal starých rodičov, a určite im nikto z nás neželá chudobu. Som však presvedčený, že musíme na Slovensku konečne prelomiť tabu a zbúrať hlboko zakorenený mýtus, ktorý vraví, že tvárou chudoby na Slovensku sú starší ľudia. Nie je to pravda. U mnohých dôchodcov je reálnym problémom zlý zdravotný alebo psychický stav a vysoká cena sociálnych služieb, no nie vyslovená chudoba. U rodín s deťmi naopak chudoba reálnym problémom je. Mať dnes na Slovensku deti znamená automaticky zvýšené riziko prepadnutia sa do chudoby.

Mladí ľudia organizovali protesty Za slušné Slovensko a najcitlivejšie vnímajú korupciu a rodinkárstvo. Naša krajina im dlží veľa a preto si podľa môjho názoru zaslúžia niečo lepšie než to, čo im ponúka táto vláda. Ktorá im neponúka v podstate nič okrem korupcie, lží, vyšších daní a nových dlhov.

Čo ponúkame

V strane Za ľudí sme si problému vedomí a preto v našom programe kladieme veľký dôraz na také opatrenia, ktoré sú zamierené na zlepšenie situácie mladých ľudí a rodín s deťmi. Opatrenia, ktorých cieľom je zabezpečenie budúcnosti našej krajiny. K týmto opatreniam patria napríklad:

  1. Zníženie daňovo-odvodového zaťaženia práce

  2. Zvýšenie daňového bonusu na dieťa

  3. Flexibilné čerpanie rodičovského príspevku (možnosť zvýšenia príspevku za súčasného skrátenia doby jeho poberania)

  4. Vyrovnané hospodárenie štátu a zastavenie zadlžovania budúcich generácií

  5. Garancia miesta v škôlke a jasliach pre každé dieťa

  6. Výstavba nových, cenovo dostupných nájomných bytov

  7. Zvýšenie investícií do školstva spojené s obsahovou reformou vzdelávania

Nechceme byť stranou, ktorou bude ľuďom sľubovať populistické nezmysly. Všetky tieto opatrenia sú v súlade s odporúčaniami odborníkov, v najvyspelejších európskych krajinách už dávno fungujú. Ich presadenie, najmä z hľadiska nájdenia potrebných financií, však nebude bezbolestné ani politicky pohodlné. Bude si to vyžadovať odvahu na zásadné opatrenia, predovšetkým na výdavkovej strane štátneho rozpočtu. Alternatíva k presadeniu týchto reforiem, teda ich nerobenie, by však bola rádovo horšia. Naša krajina si nemôže viac dovoliť pokračovanie zvrátenej a nezodpovednej politiky strany Smer, ktorá kašle na potreby mladých ľudí a prejedá našu budúcnosť. Výsledkom ďalšej vlády Smeru by bol neodvratný úpadok a vyľudňovanie Slovenska. Preto chceme presadiť zmenu a konečne odstaviť Smer od moci.

O budúcnosti našej krajiny rozhodnete Vy občania svojim hlasom 29. februára 2020.

Tomáš Meravý

Tomáš Meravý

Bloger 
  • Počet článkov:  53
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Som ekonóm a člen politickej strany Demokrati. Dlhodobo pôsobím ako analytik think-tanku MESA10, kde sa prioritne venujem projektom v oblasti verejných financií. V minulosti som pracoval aj ako hlavný ekonóm think-tanku GLOBSEC a bol som poradcom niekoľkých ministrov financií. Študoval som medzinárodné vzťahy na Ekonomickej univerzite v Bratislave a americké dejiny na University of Edinburgh. Hovorím po anglicky, nemecky a španielsky. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

750 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

19 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu